Haberler ve Duyurular
Niksar Cevizi Marka Oluyor

Tokat il genelinde toplam 5 Bin ton kabuklu Çeviz üretiliyor. Çeviz ürününün kalitesi ve verimliliği ile tarım ürünleri içinde yerini alan Tokat ve Niksar ilçesinde cevizin artırılması ve patent alınması masaya yatırıldı. Niksar İlçesi Ticaret ve sanayi Odası başkanlığını Niksar cevizinin markalaşması için patent alma başvurusu yatığını açıklayan Niksar Belediye başkanı İdris Şahin Niksar’ın markalaşma yolunda olduğunu müjdeledi.

” Türkiye 8. Çeviz çalışmaları gurubu Toplantısı Tokat’ın Niksar ilçesinde yapıldı. Niksar Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığı ile Niksar belediyesinin ev sahipliği yaptığı toplantıda Tarım İl Müdürü Yaşar Kavak ” Tokat yöresinde 5 Bin Ton ceviz üretiliyor. Tokat’ta yetiştirilen tarla bitkileri, sebze ve meyvelerin 2007 yılı Pazar payı 1,5 milyar YTL iken bu Pazar değerini 2008 yılında 2,5 milyar YTL ye çıkartarak Milli hâsıladan destek alan iller arasına girmek hedeflenmektedir. Tokat yöresinde yılda 5 Bin ton kabuklu ceviz üretilip il ekonomisine katkı sağlanıyor. Ceviz ürününü artırmak ve kaliteli ceviz almak tohumdan ceviz fidanı yetiştirmek yerine aşılı fidanlar Bahçelere dikilsin. Tarım il müdürlüğü olarak çiftçilerimize Yüz Bin aşılı fidan dağıttık” dedi

Bahçe bitkileri uzmanı Prof. Dr. Yaşar Akçay da konuşmasında Meyvecilikte ve ceviz üretiminde AB’nin Türkiye korkusu olduğunu dile getirdi. Akçay ” Şöyle baktığımızda Avrupa’nın çekindiği tek nokta Yaş sebze ve meyvede Türkiye dır. Türkiye mevcut olduğu imkanlarla toprağımızla, güneşimizle.aklımızla çok büyük hedefler koyacak büyük bir ülke dır. Onun içinde Avrupa’nın çekindiği ülke Türkiye’dir” dedi.

Niksar belediye başkanı İdris Şahinde ülke ve ilçe kalkınmasına değinerek ” Yapıp satan olmalıyız. Yapar ve kaliteyi de yakalarsak Pazar imkânımız daha fazla olur. Yapıp satan ülke olmalıyız. Dedi.

Tokat milletvekili Yüksel Dilek de konuşmasında Hükümetin tarım da destek olduğunu dile getirdi.

Tokat milletvekili Zeyit Aslan’da konuşmasında Hükümetin tarım alanında Yaş sebze ve meyvecilikte destek olduğunu söyledi.

Tarımsal araştırma Genel Müdürü Dr. Ahmet Yücer de konuşmasında TÜBİTAK ın cevizcilik projesine destek olduğunu dile getirerek ” Bugün 8.sini yaptığımız ulusal Ceviz çalışma gurubunun bu toplantısı hemen sonuç vereceğini kimse beklemesin. Daha çok uzun yıllar alacak bu çalışmalar. Niksar cevizinin markalaşması için paten almanız lazım. Gelecek on yıl içinde Türkiye Cevizcilik bakımından Amerika ve Fransa’ nın önüne geçecektir”. Dedi.

Ceviz sanayicisi Adil Yılmaz da ” Tarım bakımından Hükümet politikasını tekrar gözden geçirmelidir. Hükümet üreticiye ve sanayiciye yeteri kadar destek olamıyor” dedi.

Tokat valisi Recai Akyelde konuşmasında ” Ülkede çok güzel teknik çalışmalar yapılıyor. Bilim adamları, ilgili kişiler önemli çalışmalar yapıyor. Ancak meydandaki üreticilere bu bilgileri götürmede geç kalınıyor. Valilik olarak ceviz üreticisine destek olmaya devam edeceğiz” dedi.

Niksar İlçesinde yapılan ” Türkiye 8. Ulusal ceviz çalışma gurubu toplantısı”na birçok ilden katılım oldu.

Tokat Rapor Gazetesi

| | Tarih : 2010-09-14 | Okunma : 7661
E-Bülten

Mailliste Kaydolarak Firmamızın Yeniliklerinden
Haberdar olabilirsiniz
Şu ana kadar 16143 kişi ziyaret etti